Kto je Ihor Kolomojskij?
Americká administratíva od prezidentov Obamu cez Trumpa až k Bidenovi tlačí na ukrajinského prezidenta Zelenského, aby sa v krajine vysporiadal s korupciou. Revolúcia "Majdan" mala okrem iného aj jedno z hesiel a to boj s ukrajinskými oligarchami a boj s korupciou. Tá je bohužiaľ i dnes zasiata od najvyšších miest až po "pivnice" ukrajinskej administratívy.
Nebolo tajomstvom, že Obamova administratíva práve v osobe súčasného prezidenta Bidena bola zainteresovaná v rôznych korupčných schémach ukrajinského biznisu, konkrétne išlo o syna viceprezidenta Huntera Bidena, ktorý už začal byť v USA vyšetrovaný v súvislosti s firmou Burisma. Táto spoločnosť bola a je dodnes aktívna v oblasti petrochémie.
O to je viac prekvapivá správa, že USA minulý týždeň uvalili sankcie na jedného z najvyšších oligarchov Ukrajiny I. Kolomojského. Kto je I. Kolomojskij? Je to politicky verejne činný ukrajinský oligarcha a miliardársky podnikateľ.. Je zakladateľom najväčšej ukrajinskej priemyselnej a finančnej skupiny "Privat", ktorá má zastúpenie v bankovom sektore, petrochémii, potravinárstve, poľnohospodárstve, doprave, športe, leteckom priemysle a médiách. Na Ukrajine zaujíma 8. miesto medzi oligarchami s majetkom 1 mld. dolárov. Magazín "Forbes" však ohodnotil jeho majetok na 3 mld. USD a dokonca podľa ukrajinského týždenníku "Korešpondent" je kapitál Kolomojského vo výške 6,2 mld. USD.
Kolomojskij je predsedom zjednotenej židovskej komunity Ukrajiny, viceprezidentom futbalovej federácie Ukrajiny, člen Európskej rady židovských komunít, Je majiteľom izraelského pasu. Je zakladateľom "Privat Bank", ktorá následne vytvorila "Privat Group". Prostredníctvom tejto skupiny Kolomojskij kontroluje tisíce spoločností, kde patria aj takí giganti ako sú UKRNAFTA, Kalininova koksovňa, závody NICOPOL (feroalloy) a ďalšie. Skupina pôsobí v EÚ, Gruzínsku, Rusku, USA a ďalších štátoch.
Počas "Majdanu" sľuboval Kolomojskij 10 000 USD za hlavu "Moskaľa", tzn. Rusa, podporoval vojenské jednotky Dneper 1, Dneper 2, ktoré sa zapájali do bojov na Donbase a zabíjali jeho obyvateľov. Bohužiaľ - dodnes nikto túto agresiu neodsúdil. Sankcie sú oficiálne uvalené za pôsobenie Kolomojského vo funkcii gubernátora Dnetropetrovskejoblasti, kde pôsobil za prezidentovania Porošenka a kde sa mu pripisuje účasť v korupčných schémach.
Kolomojskij bol veľkým podporovateľom súčasného prezidenta Zelenského, ktorému v boji o prezidentské kreslo poskytol mimo finančných zdrojov aj veľký mediálny priestor na TV kanáloch a v médiách patriacich pod jeho vplyv. Prezident sa mu "odmenil" tým, že poďakoval USA za uvalenie sankcií na oligarchu. "Ukrajina je vďačná každému partnerovi za podporu v boji s oligarchami" - prehlásil Zelenskij v príspevku na svojom facebookovom účte. Kancelária prezidenta mimo iné prehlásila, že sa nevzdáva boja so systémom, v ktorom dominujú oligarchovia a že súčasná administratíva v tejto sfére urobila viac, ako všetci predchádzajúci prezidenti.
Sankcie zakazujú vstup podnikateľa a jeho rodine vstup do USA. Veľký priateľ USA Zelenskij si však v súvislosti s januárovými udalosťami v Kapitole dovolil nasledovné prehlásenie: "Myslím si, že to bola silná rana pre americkú demokraciu...., keď sme si mysleli, že v USA sú ideálne demokratické inštitúcie, kde sa moc prenáša pokojne, bez vojen, revolúcií z jedného prezidenta na druhého."Prehlásenie bolo vydané pre americký portál AXIOS. Súčasne si Zelenskij myslí, že ostatné krajiny budú ťažko vnímať USA ako symbol demokracie vo svete.
Ukrajinský novinár, právnik a politický expert S. Godnyjmá na sankcie proti Kolomojskému svoje vysvetlenie. Pôvodom sankcií nie je ani boj proti oligarchom a korupcii, ale v skutočnosti je to žaloba podaná v USA právnikmi Kolomojského za nehnuteľnosti.
Kolomojskij totiž zažaloval USA pre pokus o zabratie jeho nehnutelností patriacich do portfolia jeho firmy Optina Ventures v hodnote 23mil USD. Ako dôvod USA uviedli, že tieto nehnutelnosti boli získané z nelegálnych zdrojov.
Minister zahraničných vecí USA Blinken vyjadril znepokojenie nad oligarchom dnes už bývalým majiteľom Privat Bank, ktorá bola znárodnená a z ktorej oligarcha stačil previesť 5,5 na svoje účty. mld. USD.
Po tomto prehlásení Blinkena spozorneli ostatní ukrajinskí oligarchovia, ktorí sa sami nazývajú "predstaviteľmi finančných skupín". Začínajú chápať, že im bola vyhlásená vojna. Podľa politológa predstava USA o oligarchoch je jasná. "Oligarchovia môžu byť, ale len americkí".
Kolomojskij je však silný hráč. V súčasnom Parlamente ovláda značnú časť poslancov. Oligarcha má "svojich ľudí" aj v ukrajinskej exekutíve a to na veľmi vysokých miestach. Netreba zabúdať aj na už vyššie spomínané Privat Group, ktorá ovláda napr. 2000 čerpacích staníc, prostredníctvom ktorých diktuje ceny benzínu a nafty. Jeho väzby na prezidenta sú stále veľmi tesné a obidvaja toho o sebe dosť vedia. Politológ hovorí, že je treba si počkať, koho ďalšieho majú USA v svojom hľadáčiku a či to USA s tým bojom s korupciou myslia vážne.